Marańska Pascha Derridy. Zdrada, wygnanie, przeżycie, nietożsamość

64,00 

ILOŚĆ SZTUK
Kategoria:
Agata Bielik-Robson – filozofka i publicystka. Zajmuje się filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1995 r. obroniła doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Pracuje na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Nottingham, gdzie jest profesorem studiów żydowskich oraz w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Wykłada w Collegium Civitas, Szkole Nauk Społecznych i Ośrodku Studiów Amerykańskich UW.

Książka ta jest czymś w rodzaju, une sorte, marańskiego midrasza do słynnej circonfession Derridy, w którym ten wyznaje, że jest czymś w rodzaju, une sorte, marana francuskiego katolicyzmu:

„Wyznałem sobie pewnego dnia w Toledo – że jestem czymś w rodzaju marana francuskiej kultury katolickiej [une sorte de marrane de la culture catholique française]; że mam swoje chrześcijańskie ciało, odziedziczone w mniej lub bardziej pokrętny sposób po SA (Świętym Augustynie), condiebar eius sale [zaprawione jego solą]; że jestem jednym z tych maranów, którzy nie przyznają się do bycia Żydami nawet w najgłębszym sekrecie serca [dans le secret de leur coeur] – nie po to jednak, by się w ten sposób uwiarygodnić w swym maranizmie po obu stronach prywatno-publicznej barykady, ale zwłaszcza z tego powodu, że wszystko podają w wątpienie, nigdy nie chodzą do spowiedzi i nigdy nie rezygnują z Oświecenia, bez względu na koszty; i są zawsze gotowi, by spłonąć, prawie‑spłonąć, kiedy zdarza im się pisać pod pręgierzem tego straszliwego prawa, które stawia ich wobec niemożliwości bycia twarzą w twarz”.

Autor

Oprawa

miękka

Format

145 x 205 mm

Ilość stron

424

ISBN

978-83-7866-545-8

Rok wydania

2022

Może spodoba się również…