Hirsz, Hieronim, Hrihorij

24,00 

ILOŚĆ SZTUK
Kategoria:
Karolina Grodziska (Kraków) – absolwentka UJ, historyk i bibliotekarz, dr nauk historycznych, dyrektor Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie w latach 1995–2018, redaktor naczelny „Rocznika Biblioteki” w latach 1996–2018, laureatka Nagrody Miasta Krakowa (2004).
Autorka licznych prac naukowych, publicystycznych, planów i informatorów dotyczących zabytkowych cmentarzy Krakowa (Rakowickiego, Podgórskiego, Bronowickiego i in.) oraz książki: Krakowianki zapomniane. O niezwykłych paniach pochowanych na cmentarzu Rakowickim 1803–1920, jak też cyklu prac o miejscach spoczynku Polaków w Londynie i Walii, wydawca wspomnień, pamiętników i poezji (m.in. Wiktora Kopffa, Michaliny Grekowicz-Hausnerowej, Anny i Janiny Jałbrzykowskich, Stanisława Gottfrieda i Jana Zahradnika).

Trzy opowieści rozpięte między XVII a XX wiekiem, trzy życiorysy. Hirsz, Hieronim i Hrihorij – Żyd, Polak i Ukrainiec. Trzech starych ludzi i dużo więcej wojen, przypadających na każdego z nich, niż powinno było stać się ich udziałem. Wracają myślami do przełomowych chwil swego życia. Opowiadają, choć początkowo niechętnie. A każda z opowieści osnuta jest wokół niezwykłego zabytku: słynnej kiedyś, a nieistniejącej już macewy przy żydowskiej bożnicy, cudownego obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej w modrzewiowym kościele parafialnym i równie słynącej cudami ikony Matki Bożej z monastyru w Turkowicach. Łączy ich kresowe miasto rodzinne o bogatej historii: Tomaszów Lubelski.

Waga 0,2 kg
Autor

Format

120 x 205 mm

Oprawa

miękka

ISBN

978-83-7866-717-9

Język

polski

Rok wydania

2024

Może spodoba się również…