Trzeci Wokulski. Leon Krupecki pierwowzorem Wokulskiego?
26,00 zł
Rafał Skąpski, ur. 1951, prawnik, wydawca, publicysta. Życie zawodowe i działalność społeczną poświęcił szeroko rozumianym sprawom kultury. W latach 1987-1990 sekretarz Narodowej Rady Kultury, 1998-2001 wiceprezes Polskiego Radia, 2001-2004 wiceminister kultury, 2005-2015 dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego. W latach 1998-2017 prezes Fundacji Kultury Polskiej, od 2005 roku prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, od 2022 sekretarz Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Uprawia publicystykę na temat kultury, historii, genealogii. Publikował między innymi w „Twórczości”, „Stolicy”, „Przeglądzie”, „Zdaniu”, „Wyspie”, „Almanachu Sądeckim”, kwartalniku „Niepodległość i Pamięć”, „Gazecie Stołecznej” i „Trybunie”. W latach 2019-2023 w Wydawnictwie Czytelnik ukazały się – w jego opracowaniu – trzy tomy wspomnień Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej. Autor kilku słuchowisk radiowych. Oficer francuskiego Orderu Sztuki Literatury.
Zapewne część z Czytelników, spoglądając na okładkę tej książki, pomyśli, że będę zachęcał do kolejnej ekranizacji Lalki Bolesława Prusa i proponował nazwiska aktorów, którzy powinni zagrać Stanisława Wokulskiego. Nic z tych rzeczy. Wystarczą dwie wspaniałe dotychczasowe ekranizacje, a Mariusz Dmochowski i Jerzy Kamas w rolach Wokulskiego wydają się być niedoścignieni.
Bohaterem książki jest Leon Krupecki, kupiec warszawski z drugiej połowy XIX wieku, zesłaniec syberyjski. Elementy jego barwnej i ciekawej biografii oraz cechy charakteru skłoniły mnie do uznania go za najbliższego bohaterowi Lalki. Prus nie mógł o nim nie słyszeć. Może nawet odwiedzał jego sklepy?
Rafał Skąpski