Wypchany niedźwiedź?

24,00 

ILOŚĆ SZTUK
Kategoria: Tag:
Aleksander Fiut – ur. w 1945 w Żywcu, polski historyk literatury, krytyk literacki, eseista.
Od lat 70–tych zajmował się twórczością Czesława Miłosza. Przeprowadził z pisarzem serie rozmów, które ukazywały się wielokrotnie w wydaniach książkowych. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1996, w 2002 został mianowany profesorem zwyczajnym. Był kierownikiem Katedry Literatury Polskiej XX wieku Instytutu Polonistyki UJ. Jeden z członków założycieli Fundacji Miejsc Rodzinnych Czesława Miłosza, członek Rady Programowej The Institute of Czesław Miłosz (USA).
Jego zainteresowania badawcze dotyczą poza pisarstwem Czesława Miłosza, literaturą XX wieku, literaturą Środkowej Europy, pogranicza literatury oraz antropologii, religioznawstwa i psychologii.

Niepublikowane materiały archiwalne Czesława Miłosza, bogate, obszerne i zróżnicowane, poza wszystkim raz jeszcze świadczą wymownie o rozlicznych uzdolnieniach poety oraz jego umiejętności występowania ze swobodą w wielorakich rolach, a także biegłego i swobodnego uprawiania rozmaitych gatunków. Mnie najbardziej zafrapowały trzy utwory, w których toczący pośmiertną grę z czytelnikiem poeta przesuwa figury czytelniczej percepcji i wyobraźni w taki sposób, by pośrednio albo wprost wskazać na możliwości odmiennego, zgodnego z jego intencjami odczytania przynajmniej niektórych jego utworów. Pierwszy z tych tekstów, Historia londyńska, powstał w 1946 roku w stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie Miłosz zatrzymał się w drodze do Stanów Zjednoczonych; drugi O Herbercie oraz trzeci, pod znamiennym tytułem Nie powinienem był – zostały napisane w Krakowie, pod sam koniec życia poety.

[fragment książki]

Wymiary 12 × 20,5 cm
Autor

Oprawa

miękka

Ilość stron

60

ISBN

978-83-7866-452-9

Rok wydania

2021

Może spodoba się również…